A lehullott lombot többféle képen is fel tudjuk használni elkerülve az égetést (ami már tiltott), amivel tovább rontjuk az így is elég rossz minőségét városunk levegőjének.
Az egyik módszer a természetet követve nem szedjük ősszel össze a faleveleket. Milyen előnyökkel jár ez a módszer. Az avar fontos védelmi szerepet tölt be a természetben. A lehullott levelek egy idő után összeállnak, és takaróként védik a talaj szempontjából létfontosságú mikroorganizmusokat, amelyek így könnyebben vészelik át a telet. A lombtakaró búvóhelyet és meleget nyújt további fontos élőlények számára is. Kertünk énekes madarai is gyakran keresgélnek az avarban táplálékot. Összefoglalva nem feltétlenül fontos összeszednünk a lombot ősszel, így rengeteg munkától, légszennyező égetéstől kíméljük meg magunkat. a másik előnye, hogy tavaszra a lomb összeesik így lényegesen kevesebbet kell összeszednünk, és bezsákolnunk az őszi mennyiségnél.
A másik módszer a komposztálás. Vannak olyan kertek ahol nincs lehetőség az összes lomb talajtakaróként való felhasználására. Ezekben a kertekben sem kell égetéshez folyamodni, sokkal környezet kímélőbb a komposztálás. A komposztálás nagy előnye, hogy ezzel a módszerrel műtrágyák használata nélkül szerves anyagot juttatunk vissza a talajba ezzel javítva annak minőségét.
Ha van vegyes komposzthalmunk rendszeresen adagoljuk bele lombot is. Praktikus ősszel egy adag avart félretenni a nyári hónapokra, és a keletkezett fűnyesedékhez keverni. ennek az az előnye, hogy csökken a fű magas víztartalma, és nem indul rothadásnak penészesedésnek a komposztunk. Takarhatjuk vele a komposztra dobott gyümölcsöket is, ebben az esetben elkerülhetjük a muslicák tömeges megjelenését.
Minél többféle levelet keverjünk össze, fontos azonban tudni, hogy a különböző fajok lebomlási ideje eltér egymástól. Lassan lebomló fajok a dió, tölgy, bükk, vadgesztenye, platán, nyár. Ezen fajok leveléből 2-4 év után lesz jó minőségű komposzt.
A tölgy, kőris, nyár, dió, vadgesztenye levele sok csersavat tartalmaz. Mész hozzáadásával csökkenthetjük a savasságot. és gyorsíthatjuk a lebomlási folyamatot.
A dió és a vadgesztenye levele is komposztálható. A dió levelében találhatók csírázást és növekedést gátló anyagok, de ezek a komposztálás során lebomlanak vagy átalakulnak, így az érett komposztban már nem jelentkezik a hatásuk.
Ha érdeknek más kertészeti és barkács témák, a további bejegyzéseket itt találod!
Amennyiben tetszett a cikk, és meggyőztek a fent felsorolt tények, kérlek, nyomj egy Tetszik-et és oszd meg ismerőseiddel, barátaiddal!